| EPIC | HWDN |
| Sector | Retailers |
| ISIN | GB0005576813 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £3,907.02m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 540.02m |
| Date Listed | 17-Jul-1992 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 723.50p |
| Change Today | -12.00p |
| % Change | -1.63 % |
| 52 Week High | 951.00 |
| 52 Week Low | 715.50 |
| Volume | 3,286,223 |
| Shares Issued | 540.02m |
| Market Cap | £3,907.02m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 6 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 16 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 16-Oct-25 |
| Paid | 22-May-26 | 21-Nov-25 |
| Amount | 16.90p | 5.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:07 | 7,500 @ 723.50p |
| 16:50 | 498 @ 720.15p |
| 16:48 | 515 @ 723.50p |
| 16:47 | 44,817 @ 721.43p |
| 16:35 | 356,049 @ 723.50p |
| CEO | Andrew Livingston |
| CFO | Jackie Callaway |
You are here: research