| Competitors: | Unbound Group, Rockwood Strategic, RIT Capital Partners, Merchants Trust, 3i Group, Candover Investments |
| Independent Non-Executive Director: | Dame Sue Owen |
| Non-Executive Chairman: | Tony Morgan |
| Senior Independent Director: | Mary Ann Sieghart |
| Non-Executive Dir: | Zoe Clements, Rahul Welde , Tim Farazmand, Candida Morley |
| Address: | 10 Finsbury Square, 4th Floor, London, United Kingdom, EC2A 1AF |
| Phone: | +44 (0)20 3356 1800 |
| Website: | http://www.piplc.com/ |
| Overseas Listings: | LSE:PIN |
| ISIN: | GB0004148507 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 391.00p |
| Change Today | 0.060p |
| % Change | 1.56 % |
| 52 Week High | 391.00 |
| 52 Week Low | 296.25 |
| Volume | 7,143 |
| Shares Issued | 33.06m |
| Market Cap | £129.27m |
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Time | Volume / Share Price |
| 15:56 | 3,999 @ 391.00p |
| 15:56 | 3,144 @ 391.00p |
You are here: research