| CEO: | Werner Klingenberg |
| Chairman: | Gerard Kisbey-Green |
| Independent Non-Executive Director: | John Cross |
| Non-Executive Dir: | Martin Ooi |
| Address: | C/O Druces LLP, 6th Floor, 99 Gresham Street, London, United Kingdom, EC2V 7NG |
| Website: | http://www.goldplat.com |
| Sector: | Mining(LSE) |
| Index: | FTSE AIM All-Share |
| ISIN: | GB00B0HCWM45 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 14.75p |
| Change Today | -0.25p |
| % Change | -1.67 % |
| 52 Week High | 15.77 |
| 52 Week Low | 6.25 |
| Volume | 525,454 |
| Shares Issued | 171.78m |
| Market Cap | £25.34m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 226 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | Interim | |
| Ex-Div | 19-Feb-26 | 04-Dec-25 |
| Paid | 06-Mar-26 | 19-Dec-25 |
| Amount | 0.15p | 0.12p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:27 | 530 @ 15.50p |
| 16:27 | 340 @ 15.50p |
| 16:27 | 323 @ 15.50p |
| 16:27 | 18 @ 14.00p |
| 16:27 | 19 @ 15.50p |
| CEO | Werner Klingenberg |
| Chair | Gerard Kisbey-Green |
You are here: research