| Registrars: | Capita Registrars |
| Executive Director: | Marcus Chan |
| Non-Executive Chairman: | Jonathan Law Ngee Song |
| Senior Independent Director: | Farah Suhanah Tun Ahmad Sarji |
| Non-Executive Dir: | Michael Henry Stainer , Onn Kien Hoe |
| Address: | Quadrant House, 6th Floor, 4 Thomas More Square, London, United Kingdom, E1W 1YW |
| Phone: | +44 (0)20 7216 4621 |
| Fax: | +44 (0)20 7767 2602 |
| Website: | http://www.angloeastern.co.uk |
| Sector: | Food(LSE) |
| Index: | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Overseas Listings: | BATSLON:AEPL |
| ISIN: | GB0000365774 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,900.00p |
| Change Today | 68.00p |
| % Change | 3.71 % |
| 52 Week High | 1,930.00 |
| 52 Week Low | 758.00 |
| Volume | 66,260 |
| Shares Issued | 38.43m |
| Market Cap | £730.26m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 152 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 18-Jun-26 | 16-Oct-25 |
| Paid | 30-Jul-26 | 07-Nov-25 |
| Amount | 43.70p | 37.30¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 44 @ 1,900.00p |
| 16:35 | 6,125 @ 1,900.00p |
| 16:35 | 40 @ 1,900.00p |
| 16:35 | 21 @ 1,900.00p |
| 16:35 | 39 @ 1,900.00p |
You are here: research