| EPIC | ABF |
| Sector | Food |
| ISIN | GB0006731235 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSEurofirst 300, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £13,371m |
| NMS | 1,500 |
| Shares in issue | 707.29m |
| Date Listed | 01-Aug-1994 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,890.50p |
| Change Today | 1.00p |
| % Change | 0.05 % |
| 52 Week High | 2,337.00 |
| 52 Week Low | 1,770.00 |
| Volume | 933,858 |
| Shares Issued | 707.29m |
| Market Cap | £13,371m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 161 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 11 |
| Sell | 3 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 19 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 29-May-25 | 12-Dec-24 |
| Paid | 04-Jul-25 | 10-Jan-25 |
| Amount | 20.70p | 42.30p |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:23 | 2,199 @ 1,890.50p |
| 17:23 | 1,442 @ 1,890.50p |
| 17:23 | 316 @ 1,890.50p |
| 17:23 | 39,226 @ 1,890.50p |
| 17:23 | 1,276 @ 1,890.50p |
| CEO | George G Weston |
| Chair | Michael McLintock |
You are here: research