| EPIC | BP. |
| Sector | Energy Producers |
| ISIN | GB0007980591 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSEurofirst 300, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £92,854m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 15,706m |
| Date Listed | 20-Dec-1954 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 591.20p |
| Change Today | 15.20p |
| % Change | 2.64 % |
| 52 Week High | 606.30 |
| 52 Week Low | 331.70 |
| Volume | 79,102,114 |
| Shares Issued | 15,706m |
| Market Cap | £92,854m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 211 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 11 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 24 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Q4 | Q2 | |
| Ex-Div | 19-Feb-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 27-Mar-26 | 19-Sep-25 |
| Amount | 8.32¢ | 8.32¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:28 | 1,688 @ 592.20p |
| 16:21 | 5 @ 593.80p |
| 16:20 | 1 @ 593.60p |
| 16:20 | 1 @ 593.60p |
| 16:15 | 0 @ 592.90p |
You are here: research