| EPIC | WPP |
| Sector | Media |
| ISIN | JE00B8KF9B49 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Jersey |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,586.97m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 1,078.80m |
| Date Listed | 25-Oct-2005 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 239.80p |
| Change Today | -0.90p |
| % Change | -0.37 % |
| 52 Week High | 610.40 |
| 52 Week Low | 224.90 |
| Volume | 8,909,937 |
| Shares Issued | 1,078.80m |
| Market Cap | £2,586.97m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 162 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 7 |
| Sell | 3 |
| Strong Sell | 2 |
| Total | 13 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 04-Jun-26 | 09-Oct-25 |
| Paid | 03-Jul-26 | 03-Nov-25 |
| Amount | 7.50p | 7.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 1,687,514 @ 239.80p |
| 16:35 | 6,101 @ 239.80p |
| 16:35 | 753 @ 239.80p |
| 16:35 | 1,817 @ 239.80p |
| 16:35 | 2,314 @ 239.80p |
You are here: research