| EPIC | SGE |
| Sector | IT Services |
| ISIN | GB00B8C3BL03 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | techMARK, FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share, FTSE techMARK Focus |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £7,974m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 931.12m |
| Date Listed | 14-Dec-1989 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 856.40p |
| Change Today | 2.80p |
| % Change | 0.33 % |
| 52 Week High | 1,288.50 |
| 52 Week Low | 799.00 |
| Volume | 4,174,850 |
| Shares Issued | 931.12m |
| Market Cap | £7,974m |
| RiskGrade | 136 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth | ![]() |
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 10 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 20 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 08-Jan-26 | 29-May-25 |
| Paid | 10-Feb-26 | 27-Jun-25 |
| Amount | 14.40p | 7.45p |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:21 | 1,986 @ 856.40p |
| 17:21 | 27,001 @ 856.40p |
| 17:21 | 8,787 @ 856.40p |
| 17:21 | 3,855 @ 856.40p |
| 17:13 | 9,052 @ 856.40p |
| CEO | Steve Hare |
| Chair | Andrew Duff |
| CFO | Jacqui Cartin |
You are here: research