| EPIC | BOOT |
| Sector | Real Estate |
| ISIN | GB0001110096 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £247.46m |
| NMS | 1,000 |
| Shares in issue | 134.49m |
| Date Listed | 03-Dec-1974 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 184.00p |
| Change Today | -2.00p |
| % Change | -1.08 % |
| 52 Week High | 237.00 |
| 52 Week Low | 169.00 |
| Volume | 73,543 |
| Shares Issued | 134.49m |
| Market Cap | £247.46m |
| RiskGrade | 118 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 30-Apr-26 | 02-Oct-25 |
| Paid | 29-May-26 | 24-Oct-25 |
| Amount | 4.62p | 3.24p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:01 | 23,000 @ 186.00p |
| 16:53 | 5,112 @ 186.00p |
| 16:35 | 2,262 @ 184.00p |
| 16:35 | 2,943 @ 184.00p |
| 16:35 | 136 @ 184.00p |
You are here: research