| EPIC | APTD |
| Sector | IT Services |
| ISIN | GB00BJV2F804 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | techMARK, FTSE Small Cap, FTSE All-Share, FTSE techMARK Focus |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £124.31m |
| NMS | 1,500 |
| Shares in issue | 54.52m |
| Date Listed | 02-May-1984 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 228.00p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 344.00 |
| 52 Week Low | 212.00 |
| Volume | 26 |
| Shares Issued | 54.52m |
| Market Cap | £124.31m |
| RiskGrade | 197 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 21-May-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 12-Jun-26 | 08-Sep-25 |
| Amount | 3.60p | 1.80p |
| Time | Volume / Share Price |
| 08:31 | 2 @ 234.64p |
| 08:30 | 24 @ 234.64p |
You are here: research