| EPIC | HBR |
| Sector | Energy Producers |
| ISIN | GB00BMBVGQ36 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £4,736.01m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 1,579.72m |
| Date Listed | 20-Feb-1973 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 299.80p |
| Change Today | 0.20p |
| % Change | 0.07 % |
| 52 Week High | 318.80p |
| 52 Week Low | 151.20p |
| Volume | 17,172,474 |
| Shares Issued | 1,579.72m |
| Market Cap | £4,736.01m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 162 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 10 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 20-May-26 | 24-Sep-25 |
| Amount | 8.05¢ | 13.19¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:26 | 2 @ 303.40p |
| 16:06 | 25 @ 302.60p |
| 15:48 | 350 @ 303.20p |
| 15:22 | 0 @ 303.40p |
| 15:47 | 0 @ 303.00p |
| CFO | Alexander Krane |
| CEO | Linda Cook |
You are here: research