| EPIC | PTEC |
| Sector | Tourism and Leisure Services |
| ISIN | IM00B7S9G985 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Isle OF Man |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,159.85m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 309.29m |
| Date Listed | 28-Mar-2006 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 375.00p |
| Change Today | 11.50p |
| % Change | 3.16 % |
| 52 Week High | 806.00 |
| 52 Week Low | 232.00 |
| Volume | 1,509,806 |
| Shares Issued | 309.29m |
| Market Cap | £1,159.85m |
| RiskGrade | 146 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 7 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Special | Final | |
| Ex-Div | 08-May-25 | n/a |
| Paid | 12-Jun-25 | n/a |
| Amount | 573.00¢ | 0.000¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 17,233 @ 369.67p |
| 16:36 | 20,000 @ 375.00p |
| 16:36 | 10,000 @ 375.00p |
| 16:35 | 390,651 @ 375.00p |
| 16:35 | 1,249 @ 375.00p |
You are here: research