| EPIC | HOC |
| Sector | Mining |
| ISIN | GB00B1FW5029 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £3,215.37m |
| NMS | 15,000 |
| Shares in issue | 514.46m |
| Date Listed | 03-Nov-2006 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 625.00p |
| Change Today | 28.00p |
| % Change | 4.69 % |
| 52 Week High | 795.00 |
| 52 Week Low | 232.20 |
| Volume | 410,913 |
| Shares Issued | 514.46m |
| Market Cap | £3,215.37m |
| RiskGrade | 335 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 11 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 07-May-26 | 04-Sep-25 |
| Paid | 16-Jun-26 | 03-Oct-25 |
| Amount | 5.00¢ | 1.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 11:41 | 72 @ 625.50p |
| 11:41 | 274 @ 625.00p |
| 11:40 | 1,044 @ 624.50p |
| 11:40 | 161 @ 624.43p |
| 11:40 | 444 @ 624.50p |
| Chair | Eduardo Hochschild |
| CEO | Eduardo Landin |
You are here: research