| EPIC | BPL |
| Sector | n/a |
| ISIN | GB0007980591 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET0 |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £99,474m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 18,382m |
| Date Listed | 20-Dec-1954 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 541.15p |
| Change Today | 0.053p |
| % Change | 0.98 % |
| 52 Week High | 607.50 |
| 52 Week Low | 355.33 |
| Volume | 4,624,536 |
| Shares Issued | 18,382m |
| Market Cap | £99,474m |
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 11 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 24 |

| Time | Volume / Share Price |
| 16:29 | 182 @ 541.15p |
| 16:29 | 11 @ 541.20p |
| 16:29 | 1,100 @ 541.20p |
| 16:29 | 262 @ 541.20p |
| 16:29 | 147 @ 541.25p |
You are here: research