| EPIC | XPS |
| Sector | Financials |
| ISIN | GB00BDDN1T20 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £642.78m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 208.36m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 308.50p |
| Change Today | -3.00p |
| % Change | -0.96 % |
| 52 Week High | 400.50 |
| 52 Week Low | 283.00 |
| Volume | 278,338 |
| Shares Issued | 208.36m |
| Market Cap | £642.78m |
| RiskGrade | 191 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 7 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 11 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 08-Jan-26 | 21-Aug-25 |
| Paid | 06-Feb-26 | 22-Sep-25 |
| Amount | 4.10p | 8.20p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:39 | 4,031 @ 312.96p |
| 16:39 | 7,793 @ 312.96p |
| 16:35 | 128,655 @ 308.50p |
| 16:35 | 1 @ 308.50p |
| 16:35 | 1,338 @ 308.50p |
| CEO | Ben Bramhall |
| CEO | Paul Cuff |
| CFO | Snehal Shah |
| Chair | Martin Sutherland |
You are here: research